Éra diskoték

Zlatá 80. léta

Česká nová vlna

 

Iveta Bartošová a Petr Sepéši

Na přelomu 70. a 80. let se pomalu a pozvolna začíná projevovat určitá vyčerpanost, začíná se více experimentovat s hudebními styly a vznikají nové žánry. Také u nás začaly používat i syntetizátory a elektronické nástroje. Byly to první známky budoucí elektronické hudby, která začíná konečně pronikat i do české pop music.

S ‚Husákovými dětmi‘ přichází samozřejmě i hudební scéně nová generace zpěváků, většinou diskotékových (ale i rockových) hvězd (Michal David, Lucie Bílá, Iveta Bartošová, Petr Kotvald, Stanislav Hložek, ze Slovenska Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Team, Modus, Elán či v cizině Sandra, Catch, Aphaville, Michael Jackson, Boney M, Depeche Mode, Madonna, Modern Talking a další). Hudba přitvrzuje a velký vliv na naší scénu má hudba ze západu. Nová vlna k nám přichází ze Slovenska s Elánem, Miroslavem Žbirkou a kapelou Modus a u nás na ně navazuje řada českých umělců. Nová vlna je dokonce tak silná, že několikrát přerušuje i dlouholeté kralování Karla Gotta a v roce 1988 ho v anketě Zlatý slavík „odsouvá“ až na čtvrté místo. Muzika 80. let je velmi populární dodnes a pro mnohé z nás v této době znamená naše mládí a školní léta.

Ne náhodou se písně z této doby hrají tak často i dnes. Objevují je a vracejí se k nim stále noví posluchači a není pochyb o tom, že se k nim ještě dlouho vracet budou. Důkazem toho je i popularita retro popu v 90. letech a nespočet cover verzí těchto písní od generace mladších zpěváků. Mnoho písní z této doby patří nesporně ke zlatému fondu moderní nejen světové, ale rozhodně i České populární hudby.

Od konce 70. let se u nás již rozšiřují kazetové magnetofony, kterým mnozí dávají přednost před většími kotoučovými. V obchodech se stále častěji objevují i magnetofonové kazety, jako alternativa k LP deskám. Později v 80. letech se objevují také první „walkmany“, které se stávají velkým hitem (pro mladé: šlo o přenosné kazetové přehrávače, něco jako dnes miniaturní mp3 přehrávače). První Walkman na světě představila firma Sony v roce 1979: U nás se v masovém měřítku rozšířily až o deset let později. Do té doby nebyla možnost, jak poslouchat hudbu na cestách, mimo domov.

Ne scéně v této době vyrůstá nová generace, která už má dost života v ústraní a přetvářce svých rodičů a ve východní Evropě svrhnou starý režim. S nadšených a zapálených mladých soudruhů 50. let se mezitím stali ospalí, unavení dědkové a ‚Husákovi děti‘ tentokrát už nebudou muset bojovat ani proti okupantům. Starý režim je již tak plesnivý, zrezivělý a vetchý, že to u nás půjde téměř sametovou cestou. Soudruzi už to sami dobře tuší, nezachrání je ani tzv. přestavba. Ani ta si nemůže získat oblibu občanů, jejich víru v režim a nemůže je uspokojit. Přinesla ale na druhou stranu naději na změnu a závan čerstvého větru, které nejde zastavit. Koncem 80. let začínají i u nás lisovat a vycházet první CD. Tedy prvně první bylo CD Karel Gott ´86, ovšem to bylo ještě lisované ve Švýcarsku. První CD lisované a vydané u nás byla až Má Vlast od Bedřicha Smetany v roce 1987.

S tím jako se během perestrojky uvolňovaly ledy, doba i hudební vkus se měnily, režim začal tát a nepodporované hudební žánry stále více tak říkajíc vystrkovaly rohy, začalo ve druhé polovině osmdesátých let v naší populární hudbě panovat jakési napětí mezi podporovaným hlavním proudem a vším ostatním, co tehdejší politický režim u nás neměl v lásce. Tyto žánry se spojovaly v proud undergroundu, v kterém najdeme vše neslučitelné s představou slušného, vyspělého socialistického člověka – od folkařů kritizujících režim, přes hudebníky z oblasti metalu až po hardrock obecně. Zkrátka všichni, kdo nějak otevřeně vybočovali a kritizovali komunistický režim museli počítat se zákazy, vyhazovy či ukončením kariery. Samozřejmě se to týkalo i populárních umělců hlavního proudu.

(Odpor však nebyl nijak masový a těch, kdo se stavěli proti bylo jen naprosto výjimečné případy odvahy. Z nejpopulárnějších umělců, kteří vyjádřili nějaký protest či nevoli proti režimu to byla např. Marta Kubišová, Hana Zagorová či Karel Kryl – 99,9% všech umělců, stejně jako zbytek celé společnosti, byl konformní a zcela bez odporu až do listopadu 1989. Ve svobodné době pak někteří zjistili, že se staly generály, začali poučovat a moralizovat, ačkoli předtím tím také mlčeli. Stejnou písničku pak opakují i děti těchto novodobých generálů, i když sami tuto dobu nezažili.)

Legendy

Bratři Nedvědi (Brontosauři)

Se svoji country skupinou Brontosauři se těšili velké oblibě už od 70. let, v 90. letech dosáhli extrémní popularity a naplnili i celý Strahovský stadion. V této době začali však vystupovat stále více sólově – Jan dosáhl ohromné popularity v první pol. 90. let, ve druhé pol. jej vystřídal František. Od té doby je však jejich popularita na ústupu.
oficiální web Jana | oficiální web Františka | fan web B. N. | fan web 2 B. N.

Lenka Filipová (1954)

Lenka Filipová

Zpívala a vystupovala v různých souborech už od 70. let a prosazovala se velice pomalu. V roce 1982 dospěla ke svému prvnímu albu (Zamilovaná), kterým si získala značný ohlas. Vystupovala často na zahraničních festivalech a svoji popularitu si od 80. let drží částečně dodnes. Její styl má blízko k šansonu a dokázala se částečně prosadit také ve Francii, kde vydala několik alb.
oficiální web L. F.

Michal David (1960)

Michal David

Jeden z nejpopulárnějších interpretů 80. let, poprvé jako zpěvák vystoupil v roce 1980. Prosadil se i jako hudebník a skladatel hitů jiných zpěváků. Získal několik mezinárodních ocenění a se skupinou Kroky absolvoval i několik zahraničních turné. Byl oblíbený zejména mezi mládeží na diskotékách, jeho hity jsou však stále aktuální, přestože od konce 80. let jeho popularita začala klesat, až se na delší dobu odmlčel. Na scénu se však vrátil koncem 90. let – především jako producent velmi úspěšných alb.
oficiální web M. D. | oficiální web M. D.

Dalibor Janda (1953)

Dalibor Janda

Jeden z našich vůbec nejpopulárnějších zpěváků 80. let. Tento romantik tělem i duší byl jakýmsi protipolém diskotékového Michala Davida. Prosazoval se postupně od konce 70. let, první hit (Jahodový koktejl) měl v roce 1983. Jeho popularita šla záhy raketově nahoru (Kde jsi, Žít jako kaskadér) a trvala až do konce dekády, kdy začala opadávat. Po revoluci jeho obliba prudce klesla a dokonce se vytratil ze scény. Poté vystupuje jen příležitostně a je producentem.
oficiální web D. J.

Petr Kotvald (1959)

Petr Kotvald

Jeden z našich nejoblíbenějších zpěváků 80. ale i 90. let. Jako profesionál začal zpívat s orch. K. Vágnera v roce 1981 a záhy vytvořil velmi úspěšné duo se S. Hložkem (Diana, Holky z naší školky), dívky po něm doslova tehdy šílely. Velkou popularitu si udržel (na rozdíl od S. Hložka) až do začátku 90. let, ale i poté bodoval v hitparádách (Mumuland).
oficiální web P. K. | fan club P. K. | fan web P. K.

Iveta Bartošová (1966)

Iveta Bartošová

Nejoblíbenější česká zpěvačka druhé poloviny 80. let. Poprvé na sebe upozornila již v roce 1983 v celostátní pěvecké soutěži Mladá píseň Jihlava ’83, kde získala cenu poroty i diváků a již v roce 1984 slavila úspěch svým superhitem „Knoflíky lásky“ v duetu s P. Sepéšim. Brzy nato přišly další superhity jako Léto či Hej pane disdžokej (1985) a v roce 1987 první velmi úspěšné album I. B. (Víš lásko, Málo mě zná). Od začátku 90. let její popularita však začala pomalu a postupně upadat. Přestože byla ještě donedávna aktivní, hudební vkus v 90. letech nabral už jiný směr a o romantické zpěvačky jejího typu už nebyl takový zájem. Po nepříliš vydařených diskotékových pokusech se uplatňovala nejvíce v pohádkách a písních pro děti. V roce 2011 s ní její management pro její osobní a duševní problémy vypověděl smlouvu a již dříve byly zrušeny i její oficiální stránky.
fan web I. B. | fan web 2 I. B. | fan web 3 I. B. | fan web 4 I. B. | fan web 5 I. B.

Jaromír Nohavica (1953)

Jaromír Nohavica

Od začátku 80. let zcela mimořádná osobnost na české folkové scéně. Textař, zpěvák. Nahrál mnoho hitů, asi 400 písní, bodoval a boduje v anketách popularity dnes snad ještě více, než kdykoli předtím, i přesto, že se nevěnuje hl. proudu pop music. Tento ostravský rodák si získal velkou popularitu nejen u nás, ale i v Polsku.
oficiální web J. N. | fan web J. N.

další zpěváci např.:

J. P. Břoušek, Vladimír Mišík, Lešek Semelka, Eva Hurychová, Jana Kratochvílová, Linda Finková, Josef Melen, Schovanky, Fešáci, Kamélie, Abraxas, Balet, Marcela Březinová, Laura a její tygři, Wabi Daněk, Heidi Janků, Jiří Helekal, Fr. R. Čech, Stanislav Hložek, Marcela Holanová, Jezinky, Katapult, Michael Kocáb, Marcela Králová, Jana Kratochvílová, Michaela Linková, Stanislav Procházka, Ladislav Štaidl, Petr Rezek, Stanislav Hložek