Legendy historie
Interpreti Československé a České populární hudby, kteří odešli do hudebního nebe
/seznam není samozřejmě úplný/
Karel Hašler † 1941
Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků a písničkářů předválečné populární hudby, herec, textař, skladatel, nakladatel, spisovatel, scenárista, dramatik a režisér. Od roku 1897 hrál v divadlech v Praze, Brně, Táboře i ve slovinské Lublani a zpíval v restauracích. Od roku 1910 vedl vlastní kabaret Lucerna a později Rokoko. Od roku 1919 vedl vlastní nakladatelství a od roku 1922 nahrával první skladby. Byl velkým vlastencem a provokatérem – v roce 1941 byt zatčen gestapem a umučen v koncentračním táboře proudem ledové sprchy.
Rudolf Antonín Dvorský † 1966
Jedna z nejvýraznějších a nejpopulárnějších postav české předválečné populární hudby. Hudební skladatel, kapelník, klavírista, zpěvák, herec a nakladatel. V rozhlase vystupoval od roku 1924. Ve druhé polovině 20. let účinkoval v souboru Melody Makers, po té v Berlíně v kapele Sama Baskiniho. V letech 1929-45 vedl vlastní žánrově velmi univerzální kapelu Melody Boys doprovázející největší hvězdy domácí pop music. Po válce onemocněl a kapelu rozpustil. V 50. letech ještě nahrál několik písní.
Jiří Šlitr † 1969
Český hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec, knižní Ilustrátor a výtvarník. V roce 1957 jej Horníček seznámil s Jiřích Suchým a o dva roku později založili divadlo Semafor, které provozovali. Milovník žen a nezávazných vztahů. Zemřel za záhadných okolností. Jiří Šlitr pozval svou rodinu na oběd. Když dojedli, Jiří Šlitr odešel se slovy, že si ještě musí něco zařídit. Než odcházel, pustil příbuzným svou desku Jó, to jsem ještě žil. Když se Šlitr dlouho nevracel, příbuzní ho začali hledat. Našli ho v jeho zamčeném ateliéru mrtvého v posteli se svojí o 30 let mladší milenkou. Byli otráveni svítiplynem, který unikal z plynového topidla, kterým si přitápěl. Zda šlo o sebevraždu nebo se po milostném aktu plánoval vrátit a šlo o nehodu, není jasné.
Milan Chladil † 1984
Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků v 50. a 60. letech. Velmi často vystupoval s Yvettou Simonovou. Zemřel na srdeční selhání.
Rudolf Cortés † 1986
Nejpopulárnější český zpěvák ve 40. až 50. letech, byl také hercem. Po matce byl brazilec a po ní zdělil i příjmení. Vystupoval až do 70. let. Vedle Karla Gotta, kterého byl předchůdcem, je jedním z nejvýznamnějších plzeňských rodáků. Zemřel na alzheimerovu chorobu.
Jiřina Salačová † 1991
Jedna z nejvýznamnějších českých zpěvaček 40. a 50. let. Často vystupovala v triu, které založila pod názvem Sestry Allanovy. Od 60. let již sólově nevystupovala, s výjimkou roku 1984, kdy s orchestrem Václava Hybše absolvovala vánoční turné.
Eva Olmerová † 1993
Významná česká zpěvačka širší oblasti středního proudu s přesahem do jazzu a šansonu. Zejména mezi jazzovými fanoušky i kritiky vysoko ceněna. Zemřela předčasně, v pouhých 59 letech.
Karel Kryl † 1994
Nejpopulárnější český písničkář a básník, známý zejména pro své politické protestní písně. Jeho kariéra trvala jen velmi krátce – na konci 60. let a pak na počátku 90. let. Mezitím žil v v emigraci v Německu, kde se věnoval psaní milostné poezie a v cizí kultuře se cítil osamocený a ztracený. Kryl byl silně frustrován politickým vývojem jak na konce 60. let, tak na začátku 90. let. Ač porevolučními politiky velmi vyzdvihován a oslavován, na jeho pohřeb nepřijel nikdo z nich, ani Václav Havel. Jen asi čtyři tisíce fanoušků. Zemřel na infarkt.
Arnošt Kavka † 1994
Nejvýznamnější český swingový zpěvák 40. let, přezdívaný Dr. Swing. Stejně jako Inka Zemánková dostal po změně režimu v roce 1948 zákaz vystupovat. Už zaválky ho ale zatklo gestapo a internovalo do koncentračního tábora, odkud ale asi po roce utekl. Po zákazu vystupování komunisty už účinkoval jen jako hudební komik v lázeňských městech a v zahraničí.
Petr Novák † 1997
Jeden z nejpopulárnějších českých zpěváků, který si největší oblibu získal v 60. letech, kdy ještě vystupoval se svojí skupinou George and Beatovens. Po roce 1968 komunisté omezovali jeho činnost, avšak úspěšně vystupoval až do své smrti. Celý život měl vážné zdravotní problémy, až zemřel na vyčerpání a selhání srdce.
Inka Zemánková † 2000
Nejvýznamnější Česká swingová zpěvačka 40. let. Po změně režimu v roce 1948 její vystupování komunisté stále více omezovali, až ji stejně jako Arnošta Kavku zakázali, neboť její styl zpěvu byl v nové době těžko přijatelný. Začala tedy pracovat jako údernice a jezdila po poli za volantem traktoru. Stále ale věřila, že bude zpívat a celá život se snažila udržovat v pěvecké kondici. Kromě několika nahrávek v 80. letech se ale u nás už na scénu nikdy nevrátila. Získala jen několik angažmá na západě, kam jí nakonec pustili.
Jiří Vašíček † 2001
Vedle Richarda Adama jeden z nejpopulárnějších zpěváků doznívající swingové éry na přelomu 50. a 60. let. Od konce 60. let strádal zdravotními a rodinnými problémy a nadále již nevystupoval.
Judita Čeřovská † 2001
České zpěvačka a šansoniérka populární v 60. letech. Větší popularity však dosáhla v německy mluvících zemích, ale vystupovala i v mnoha jiných zemích. S Karlem Gottem i v kanadském Montrealu. Podobně jako on měla nabídky na spolupráci v Americe, ale také je odmítla. V letech 1951-66 byla donucena ke spolupráci s STB.
Karel Černoch † 2007
Začínal jako rock and rollový zpěvák, ale populární se stal až koncem 60. let ve středním proudu. V pozdějších letech inklinoval ke country hudbě. Zemřel na rakovinu tlustého střeva.
Karel Hála † 2008
Jeden z nejvýznamnějších swingových zpěváků moderní české populární hudby. Největší popularity dosáhl v 60. letech. Zemřel na závažné cevní problémy, kterých si nebyl vědom.
Pavel Novák † 2009
Český zpěvák, který dosáhl největší popularity v době svých začátků, v 60. letech. Od 70. let jeho obliba postupně klesala, často vystupoval v zahraničí. Aktivní byl až do své smrti, v poslední době zpíval hlavně pro děti. Zemřel na rakovinu.
Edita Štaubertová † 2010
Česká zpěvačka populární v první polovině 60. let.
Petr Muk † 2010
Jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků přelomu 80/90. let, kdy zpíval se skupinou Oceán a později Shalom a od nástupu nového století, kdy slavil comeback jako sólový zpěvák. Od roku 2005 byla jeho popularita již na ústupu. Trpěl duševní nemocí, léky proti ní kombinoval současně s drogami a s alkoholem. To vedlo nakonec k selhání jeho organismu a ke předčasné smrti.
Jiří Popper † 2013
Český zpěvák populární zejména na přelomu 50. a 60. let, ale také populární moderátor ve východním i západním Německu. V roce 1968 emigroval a žil ve Švýcarsku a ve Španělsku.
Pavel Bobek † 2013
Nejvýznamnější česká country zpěvák, který od roku 1966 nejčastěji vystupoval s Country Beatem Jiřího Brabce. Předtím začínal se skupinou Olympic a věnoval se rock and rollu.
Iveta Bartošová † 2014
Jedna z nejpopulárnějších českých zpěvaček nové generace 80. let. Svoji popularitu si částečně udržela i po změně režimu, a to až o své předčasné smrti. Byla představitelkou romantického popu. Spáchala sebevraždu skokem pod vlak.
Richard Adam † 2017
Vedle Jiřího Vašíčka Jeden z nejvýznamnějších českých zpěváku přelomu 50. a 60. let z éry doznívající swingové éry. Po roce 1968 komunisté jeho účinkováni omezovali, byl perzekuován a jeho popularita šla rychle dolů. Vystupoval až do své smrti jako druhořadý zpěvák po vesnických kulturních domech pro pamětníky.
Pavel Liška † 2018
Nepříliš oblíbený zpěvák aktivní od konce 60. let do revoluce, kdy jeho popularita byla pryč. Známý byl zejména tím, že velmi často vystupoval ve spřátelených socialistických zemích, zejména v SSSR a tak si získal (možná do určité míry neoprávněně) renomé jako normalizační zpěvák často protežovaný režimem.
Karel Gott † 2019
Nejslavnější český zpěvák, přezdívaný „Sinatra východu“ – známý i na mezinárodní scéně, velmi populární zejména v německy mluvících zemích. Svého času velmi také v SSSR, kde se stal v 70. letech nejpopulárnějším zahraničním zpěvákem. Odhaduje se, že během své kariéry prodal na 100 milionů nahrávek, z toho certifikovaných 60 milionů alb. Módní vlny ani příchod nových generací na jeho oblibu nikdy neměly zásadní vliv. Po dlouhém boji nakonec podlehl rakovině.
Eva Pilarová † 2020
Nejslavnější česká zpěvačka první poloviny 60. let, která byla ale velmi populární a oblíbená až do poloviny 70. let. Později se stále více tíhla ke swingovému repertoáru a zájem o ní výrazně poklesl. Zemřela na potíže se zlomeninami kostí.
Hana Hegerová † 2021
Slovenská královna českého šansonu. Od roku 1958 působila v Čechách (div. Rokoko). V 60. letech, kdy slavila největší úspěchy, nahrávala také pro firmy Philips a Decca, v letech 1967-69 hostovala v pařížské Olympii. Pokračovala i začátkem 70. let, avšak poté se na scénu vrátila až v roce 1983. Vedle Karla Gotta je naší jedinou zpěvačkou, která se výrazně prosadila i v evropském měřítku a získala mnoho ocenění v zahraničí. Zemřela v důsledku pádu a zlomeniny kyčle.
David Stypka † 2021
Český zpěvák a kytarista, který v roce 2017 obdržel hudební ocenění Anděl v kategorii Sólový interpret. Zemřel v pouhých 41 letech na rakovinu slinivky a komplikace s covid-19.
Vítězslav Vávra † 2021
Český zpěvák, který byl populární v 80. letech. Mezi jeho největší hity patří Holky z gymplu nebo Citronová holka. V roce 1984 si vzal zpěvačku Věru Špinarovou, o 15 let později se rozvedli. V parlamentních volbách v roce 2010 kandidoval za stranu Suverenita – blok Jany Bobošíkové. Zemřel předčasně na rakovinu plic.
František Nedvěd † 2021
Jeden z nejvýznamnějších českých písničkářů, který už od po počátků své kariéry vystupoval spolu se svým bratrem Janem. Prošli kapelami Five Dogs, Spirituál kvintet a Brontosauři, ale dva roky po rozpadu této skupiny se jejich cesty v roce 1994 rozešli pro rozdílné názory na další hudební směřování. Zatímco Jan si našel mladičkou partnerku ve věku vnučky a usadil se, František úspěšně pokračoval v sólové dráze. Zemřel na rakovinu plic.
Zbyněk Bobr Horák † 2021
Textař, skladatel, zpěvák a skvělý kytarista. Za svůj život napsal a složil více než 150 písní, z toho 40 pro skupinu Argema, ve které hrál a byl jedním ze zakládajících členů. Později s kamarádem Martinem Motýlem založili vlastní kapelu Bobr & Motýl, jejímž nejznámějším hitem, který hraje na mnoha diskotékách dodnes, je Ty jsi má láska, ty jsi můj sen z alba Vyznání. Zemřel předčasně již v 57 letech.
Jan Štrup † 2021
Český zpěvák a kytarista pop punkové kapely Rybičky 48, který opakovaně hostoval i s kapelou Divokej Bill. Zemřel předčasně v pouhých 39 letech, zřejmě v souvislosti se svým hektickým, nevyrovnaným a neuspořádaným životem, kterým mu přivodil řadu zdravotních potíží se kterými se potýkal.
Ladislav Štaidl † 2021
Velmi úspěšný kapelník, hudební skladatel, zpěvák a podnikatel. Za minulého režimu nejčastěji spolupracoval s Karlem Gottem, ale i Daliborem Jandou a Darinou Rolincovou. Po revoluci pak s Ivetou Bartošovou. Autor stovek písní a hudby k desítkám filmů. Podlehl nemoci nového, zřejmě v laboratoři uměle modifikovaného viru covid-19.
David Stypka † 2021
Vystupoval s kapelou David Stypka a Bandjeez, se kterou mu vyšla čtyři alba. Spolupracoval s mnoha umělci, například s Ewou Farnou. V roce 2016 byl nominován na objev roku v soutěži Anděl, o rok později v téže soutěži získal Anděla za interpreta roku. Podlehl rakovině a současně viru covid-19.
Miroslav Žbirka † 2021
Jeden z nejvýznamnějších slovenských zpěváků, populární i u nás, který žil od rozpadu Československa trvale v Praze. Představitel jednoduchého, snadno poslouchatelného, melodického popu. Vystupoval od roku 60. a 70. letech se skupinou Modus. Největší popularity dosáhl na přelomu 70. a 80. let, avšak oblíbený a velmi tvůrčí byl až do své smrti, kdy podlehl komplikovanému zápalu plic.
Jaroslav Wykrent † 2022